Eric Berne az Emberi Játszmákkal nagyot alkotott. Most nem mennék bele a részletekbe (talán majd egyszer) - de egy érdekes dolgon már napok óta gondolkodom.
Az őszinteséget ő úgy definiálja, hogy az ember azt mondja, amit tartalmilag tényleg mond, nincs "hátsó üzenet" ("hidden agenda", ahogy az angol mondaná).
Ötletének lényege, hogy ha idejönne egy marslakó az emberek közé, és meghallgatná a beszélgetésüket, ő ebből mit értene. Meglepő dolgokat. Ennek egy vicces formája a férfi-női kommunikáció dekódolása, amire születtek már viccek is, amelyekben természetesen mindig van valami.
Keresek egy részletet a könyvből... (Sorskönyv):
A marslakó-gondolkodásmód
Amikor a szülők megpróbálják befolyásolni gyermekük szabad önkifejezését, utasításaikat különbözőképpen értelmezik ők maguk, a többi jelenlevő és maga a gyermek. Valójában öt különböző nézőpont létezik:
1. Amiről a szülő azt mondja, hogy azt akarta közölni.
2. Amit a naiv szemlélő gondol arról, hogy a szülő mit akar közölni.
3. Az elhangzottak szó szerinti értelme.
4. Amit a szülő "valóban" közölni akart.
5. Amit a gyerek a közlésből felfog.
Az első kettő a "naiv", vagy Földlakó-gondolkodás, az utolsó három pedig az "igazi", Marslakó gondolkodás.
Ez nem csak szülő-gyerek relációban van így. Ez minden kommunikációnk alapja.
Az alaptörvényt jegyezd meg: nem az a döntő, hogy mit akartál mondani, hanem az, amit a másik értett! Ha azt szeretnéd, hogy az üzeneted-mondanivalód célba jusson, arra koncentrálj, amit a partnered felfog.
Pár éve már, hogy megtanultam ezt a nyelvet, amit a munkámban sokat használok is. Néha elképesztő a szavakon túli valóság. De: ebben is, mint mindenben, legyen meg az egészséges egyensúly. Belemagyarázni sem kell mások mondanivalójába tartalmat, ha valami kétséges, kérdezz rá, és fogadd el a tévedésed lehetőségét!
Szerintem nagyot fejlődne a világ, ha ezt a fajta kommunikációt sokan megtanulnák.
Utolsó kommentek